Την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024, στο πλαίσιο του προγράμματος e-twinning  ‘Η κουλτούρα στα πιάτα μας …. ένας καθρέφτης στην κοινωνία’ πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κ.Η.Φ.Η Μετσόβου. Στόχος της διδακτικής επίσκεψης ήταν να πάρουν συνεντεύξεις οι μαθητές από τους ηλικιωμένους σχετικά με τα ήθη και έθιμα διατροφής που σχετίζονται με διάφορα γεγονότα της ζωής, όπως τα θυμούνται από το παρελθόν και όπως εξελίχθηκαν στις μέρες μας.

Ήταν μία μοναδική εμπειρία ζωής για τους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου όπου έπαιζαν τον ρόλο του δημοσιογράφου και των ηλικιωμένων, οι οποίοι ένιωσαν τόσο σημαντικοί.

Συντονίστριες δράσης : Αγγέλη Δήμητρα  Π.Ε 05

Φασούλα Ευανθία  Π.Ε 06